Про ситуацію на ринку праці розповів директор Харківського обласного центру зайнятості Олександр Котуков у ході семінару-практикуму для голів громад, райрад та старост, який відбувся на майданчику Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області.
Захід відбувся під керівництвом голови обласної ради, президентки Асоціації Тетяни Єгорової-Луценко.
Так, за словами Олександра Котукова ситуація на ринку праці в області поступово стабілізувалася. В 2024 році у році послугами центру зайнятості скористалися 38 тисяч осіб. Це на 20% більше, ніж у минулому році. 10 тисяч з них – внутрішньо переміщені особи. 72% клієнтів центру зайнятості –жінки.
«На сьогодні майже 5 тисяч роботодавців звернулися за отриманням наших послуг. Це на третину більше, ніж торік. За період з 1 січня по 1 листопада цього року ми забезпечили зайнятість для 20 500 жителів області. Найбільша частка вакансій припадає саме на робітничі професії. Особливо не вистачає монтажників, токарів, фрезерувальників, електрогазозварників, механіків з ремонту транспорту, слюсарів, робітників комунальних служб, фармацевтів, лікарів, інженерів, IT-фахівців. Рівень заробітної плати сьогодні – понад 12 тисяч гривень, але багато вакансій з заробітною платою 25, 30, 40, навіть 65 тисяч гривень», – поінформував директор Харківського обласного центру зайнятості.
За інформацією центру зайнятості, на сьогодні діють державні програми підтримки роботодавців:
– Програма компенсації за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб. За цією програмою працевлаштовані 1334 особи, 564 роботодавців отримали на свої рахунки близько 30 мільйонів гривень. Компенсація у розмірі 24 тисяч гривень, якщо роботодавець бере внутрішньо переміщену особу з вільного ринку праці. Якщо ж роботодавець бере внутрішньо переміщену особу, яка перебувала на обліку служби зайнятості, то він може отримати відшкодування у розмірі 96 тисяч гривень;
– Програма компенсації за працевлаштування безробітних осіб на нові робочі місця і працівників соціально вразливих категорій, зокрема, молоді, осіб з інвалідністю, ветеранів війни, людей передпенсійного віку. Служба зайнятості може компенсувати за працевлаштування таких осіб 4 тисячі протягом 6 місяців ( 24 тисячі гривень). Роботодавець, який бере на роботу особу з інвалідністю другої групи, може отримати до 71 тисячі гривень, першої – до 106 500 гривень компенсації.
– програма допомоги по частковому безробіттю. Якщо через об’єктивні причини роботодавці не можуть завантажити своїх працівників на повний робочий день, то протягом 180 днів працівники, які переведені на неповний робочий день отримують компенсацію у розмірі половини мінімальної заробітної плати протягом шести місяців.
За словами Олександра Котукова, діють програми та гранти на розвиток власної справи.
«130 мільйонів гривень вже виділені на створення або розвиток бізнесів в Харківській області. Цього року 454 суб’єкти господарювання отримали такі гранти. Нашим спільним досягненням є те, що саме для Харківської області розмір гранту, починаючи з травня місяця, збільшено удвічі. Максимальний розмір гранту становить 500 тисяч гривень. А для ветеранів війни до 1 мільйону гривень. Наступна програма «Ваучер» допомагає роботодавцям підвищувати кваліфікацію своїх працівників. 1572 особи цього року отримали ці ваучери. Таким чином є можливість вдосконалити свої знання, вміння, навички, або отримати нові, які допомагають людям знайти гідну роботу і гідну заробітну плату», – сказав Олександр Котуков.
Діє програма «Армія відновлення», її учасниками є понад 4 тисячі осіб, які задіяні на суспільно корисних роботах, і отримують до 12 тисяч гривень заробітної плати.
Працює офіс «Зроблено в Україні», де кожен може отримувати інформацію про наявні програми підтримки, які існують в Україні, і відповідно, як ними скористуватися.