13-ті Щорічні збори Конференції регіональних та місцевих органів влади Східного партнерства (CORLEAP) відбулися у Жешуві (Польща).
Голова Харківської обласної ради, президентка УАРОР Тетяна Єгорова-Луценко виступала співголовою 13-х Щорічних зборів CORLEAP та засідання Бюро CORLEAP. Разом з нею співголовувала мер Ґданська, голова Робочої групи Європейського комітету регіонів з питань України, членкиня Бюро CORLEAP Александра Дулькевич.
Тетяна Єгорова-Луценко на початку заходу зазначила, що ця зустріч мала би відбутися у Києві, але з міркувань безпеки проводиться саме у Польщі. Вона подякувала Маршалеку Підкарпатського воєводства Владиславу Ортилу, всьому Підкарпатському воєводству за теплий прийом і можливість проведення такого важливого заходу.
«Для мене велика честь співголовувати на цьому заході. Для українського місцевого самоврядування – це дуже важлива подія, тому що співголовує саме Україна. І саме під час війни, – сказала Тетяна Єгорова-Луценко. – Сьогодні в умовах російської агресії нам важливо вибудовувати конструктивний діалог. Адже перемога цивілізованого світу можлива тоді, коли не лише європейські країни, а й держави різних куточків світу матимуть одну мету – зупинити свавілля росії. І вкрай необхідно для України наразі – поширення європейських концепцій, які сприяють внутрішнім реформам і розбудові потенціалу на місцевому та регіональному рівнях. Україна – єдина країна у світі, яка впроваджує реформу децентралізації під час війни».
На порядку денному стояли питання щодо перспектив наступного терміну повноважень CORLEAP та призначення нового співголови, плану розбудови потенціалу місцевого та регіонального державного управління. Також обговорили перспективи Східного партнерства та CORLEAP у новому політичному циклі ЄС – посилення місцевого та регіонального виміру Східного партнерства.
Президент Європейського комітету регіонів та Співголова CORLEAP Вашку Алвес Кордейро у своєму відеозверненні наголосив, що розпочинається новий політичний цикл у ЄС. Він зауважив на корисності CORLEAP як унікальної форми співпраці, де місцеві та регіональні органи влади з різних країн Східного партнерства обговорюють питання, що становлять спільний інтерес, обмінюються досвідом і найкращими практиками.
«Ключові моменти, над якими будемо працювати: зміцнення стійкості місцевих громад і консолідація демократії, продовжимо виступати за реформи децентралізації та необхідні ресурси, які дозволять органам місцевого самоврядування розкрити потенціал своїх громад, навчання для місцевих і регіональних органів влади та їх асоціацій, зокрема через Академію державного управління Східного партнерства. Окрім того, хотів подякувати Тетяні Єгоровій-Луценко, яка надзвичайно плідно працювала над реалізацією цієї зустрічі в складних умовах через російську агресорську війну, що триває. Шановна пані Тетяно, українські колеги, будьте впевнені, що наша відданість і солідарність з Україною непорушні. Ми стоїмо з українським народом, чого б це не коштувало та скільки це буде потрібно», – прокоментував пан Вашку Алвес Кордейро.
У відеозверненні Віцепрем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба відзначив, що Україна сьогодні – щит миру та безпеки Європи. Наша держава стала форпостом, який зупиняє агресію росії, захищаючи Європу та увесь світ.
«Навіть в умовах повномасштабного вторгнення Україна не лише відстоює свої головні цінності: свободу, демократію, прозорість, але й демонструє незламність у своїй роботі над зміцненням держави. Ми продовжуємо реалізацію реформ, зміцнюємо демократичні інституції та дотримуємося верховенства права. Децентралізація залишається однією з найуспішніших реформ в Україні, а її продовження підтримують 77% громадян. Ця реформа забезпечила громадам більше повноважень і ресурсів, цей процес триває. Східне партнерство відіграє ключову роль для України сьогодні, підтримуючи наші зусилля на шляху реформ, зміцнення демократичних інституцій та вступу до ЄС. Завдяки цій платформі маємо можливість ділитися досвідом, отримувати експертну підтримку та будувати сталі партнерські відносини з міжнародними партнерами», – сказав Олексій Кулеба.
Як зазначила Тетяна Єгорова-Луценко, представникам регіональної та місцевої влади України щодня доводиться долати жахливі виклики, спричинені російською агресію.
«Працюємо над тим, щоб зробити реформу децентралізації ще ефективнішою, триває робота над концепцією реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, де задіяні усі гілки влади, Всеукраїнські асоціації органів місцевого самоврядування, також працюємо над оновленням стратегій розвитку регіонів відповідно до сучасних реалій. Окрім того, яскравим прикладом готовності до діалогу та відбудови нашої держави є Конференція з відновлення України, яка цьогоріч відбудеться у липні в Римі. Я ще раз надзвичайно дякую всім міжнародним партнерам, які у складний для української держави період, відгукнулися та надають гуманітарну та військову допомогу, долучаються до проєктів з відновлення інфраструктури, організовують навчання для наших дітей, створюючи безпечне середовище», – прокоментувала Тетяна Єгорова-Луценко.
На зустрічі оцінили поточний термін повноважень CORLEAP наприкінці його каденції та надали прогноз щодо нового інституційного циклу ЄС, зважаючи на геополітичні рамки. Зокрема, річне співголовування проходить ротацію між країнами Східного партнерства відповідно до порядку назв держав за англійським алфавітом. Цикл завершується Україною і починається знову – з Вірменії. Тож новим співголовою став член Бюро CORLEAP (Вірменія) Емін Єріцян.