Збереження культурно-історичної спадщини на Харківщині в період воєнного стану обговорили під час зустрічі в обласній раді з представником Національного інституту спадщини Республіки Польща Мареком Лемешем.
Заступниця голови Харківської обласної ради Валерія Дзюба подякувала міжнародним партнерам за підтримку та особистий візит в регіон.
«Культурна спадщина – це насправді міжнародна мова спілкування. Робимо все можливе, аби зберегти та повернути культурне надбання Харківщини. Після деокупації наших територій, незважаючи на важку гуманітарну ситуацію, фахівці та волонтери виїжджали фіксувати обсяг руйнувань, що саме відбувалося з об’єктами культурної спадщини за цей час. Знищення нашого культурного надбання та ідентичності було одним з завдань ворога. Голова Харківської обласної ради Тетяна Єгорова-Луценко веде планомірну роботу для залучення фінансування щодо відновлення пошкоджених та зруйнованих об’єктів культури. Дякуємо за підтримку Харківщини, поляки в різні часи внесли свій вклад в розвиток нашого регіону», – сказала Валерія Дзюба.
Зокрема, вона проінформувала, що під час російської агресії постраждали половецькі кам’яні баби поблизу Ізюма, було знищено Національний музей Григорія Сковороди у с. Сковородинівка та інші історичні пам’ятки. Окрім оцифрування об’єктів, після закінчення війни необхідно буде відновлювати пошкоджені приміщення музеїв та бібліотек. Валерія Дзюба наголосила, що головні завдання – обмін досвідом у збереженні культурно-історичної спадщини, а також надання матеріалів та устаткування для цих цілей.
«Харківщина є одним з найбільших і найстаріших в Україні музейним центром. Лише під патронатом історичного музею перебуває 32 заклади, сьогодні немає жодної будівлі, яка б не постраждала від російських обстрілів. Оцифрування – один з потужних напрямків збереження культурної спадщини, окрім, звичайно, фізичного рятування. Польща мала багато руйнувань після Другої світової війни, але поступово відновлювалася, тепер ви можете поділитися своїм досвідом. Це нам дає надію на те, що наші пам’ятки також будуть врятовані», – додала в.о. директора Харківського історичного музею імені М. Ф. Сумцова Ольга Сошнікова.
Сторони домовились попрацювати над можливістю зробити виставки експонатів Харківщини в польських музеях та ознайомити польських громадян з нашою історією.
«Уже реалізуємо проєкт з фіксації втрат культурної спадщини в двох областях: Чернігівській і Херсонській. Коли я вперше приїхав до України, то не міг повірити в те, що таке може діятися всередині Європи в XXI столітті», – зазначив Марек Лемеш.
Польська делегація планує відвідати історичний музей, музей Сковороди, Літмузей у місті Харків та Національний музей воєнної історії Слобожанщини. Вивчаючи потреби, розглянуть можливість залучення європейських партнерів до відбудови.


















