Голова Харківської обласної ради, президентка УАРОР Тетяна Єгорова-Луценко провела позачергове засідання Правління Асоціації, на якому обговорили проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв» (реєстр. № 13120 від 18.03.2025), а також альтернативний проект (реєстр. № №13120-1 від 26.03.2025). За результатами проведеного засідання члени Правління одноголосно вирішили, що законопроекти мають бути відкликані.
«Дякуємо за наданні розʼяснення ініціативи та конструктивні коментарі народному депутату України, заступнику голови Комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій Сергію Колебошину, заступниці Міністра освіти і науки України Надії Кузьмичовій, народному депутат України, голові підкомітету з питань регіональної політики та місцевих бюджетів Комітету ВРУ Вʼячеславу Рубльову, народній депутатці України, голові підкомітету з питань адміністративних послуг та адміністративних процедур Комітету ВРУ Ларисі Білозір, координатору компоненту 1 Проєкту DECIDE «Децентралізація управління освітою» Ларисі Жабенко та експертам», – сказала Тетяна Єгорова-Луценко.
Вона також відзначила, що освіта в Україні стикається з багатьма викликами, які ускладнюють її ефективний розвиток.
«Непроста ситуація в освітньому процесі спочатку виникла через пандемію, а нині доводиться долати наслідки війни. Водночас пріоритетним для нас має бути дотримання конституційного права дітей у сфері освіти, зокрема її доступністю за місцем проживання», – сказала президентка УАРОР.
Під час дискусії дійшли висновку, що законопроєкт несе такі ризики:
- скорочення кількості ліцеїв;
- обмеження доступу до освіти для дітей у сільській місцевості;
- втрата робочих місць вчителями;
- припинення державного фінансування здобуття повної загальної середньої освіти в комунальних закладах освіти;
- перегляд вже прийнятих рішень органами місцевого самоврядування щодо формування мережі закладів освіти.
«Всі ці позиції стануть не тільки причиною виникнення у населення відчуття несправедливості, але й суттєво підірвуть довіру до державної освітньої політики, – прокоментувала Тетяна Єгорова -Луценко. – Також у запропонованій редакції проєкту не дотримується принцип територіального обслуговування, особливості навчання дітей у прифронтових, тилових регіонах та гірських населених пунктах. Крім того, запропонована конструкція положень проєкту може обмежити автономію громад щодо права самостійного формування мережі закладів освіти. Документ також несе потенційну суперечність Європейській хартії місцевого самоврядування, якою гарантується право громад самостійно вирішувати питання місцевого значення».






