Семінар-практикум відбувся 17 квітня під керівництвом голови Харківської обласної ради, президентки Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області, президентки УАРОР Тетяни Єгорової-Луценко.
Перше питання порядку денного стосувалося пенсійного забезпечення та надання державних соціальних виплат жителям територіальних громад, адже протягом останніх двох місяців в пенсійному законодавстві відбулися певні зміни. Про це розповіла начальниця головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області Галина Баєва. Зокрема, у березні забезпечили проведення індексації пенсій, перерахунки проводяться без додаткових звернень пенсіонерів, за матеріалами пенсійних справ. Так, розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії з 1 березня не може бути меншим за 100 гривень та більшим за 1500 гривень.
Також збільшили мінімальні пенсійні виплати:
- для всіх непрацюючих пенсіонерів незалежно від стажу – 3038 гривень;
- для непрацюючих пенсіонерів віком від 65 років за наявності повного стажу (30 років для жінок та 35 років для чоловіків) – 3758 гривень;
- для пенсіонерів віком до 70 років та особам з інвалідністю I групи за наявності повного стажу (30 років для жінок та 35 років для чоловіків) – 3323 гривні;
- для пенсіонерів віком від 70 до 80 років за наявності повного стажу (30 років для жінок та 35 років для чоловіків) – 3613 гривень. При цьому особам віком від 75 до 80 років, які мають страховий стаж 20 років для жінок та 25 років для чоловіків також встановлюється доплата до 3613 гривень;
- для пенсіонерів від 80 років за наявності страхового стажу 20 років для жінок та 25 років для чоловіків – 3758 гривень.
«У Харківській області перерахунок пенсії проведено понад 656 тисячам цивільних пенсіонерів та 44,5 тисячам осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб». Середній розмір підвищення склав 494,50 гривень для цивільних пенсіонерів та 960,88 гривень – для військових пенсіонерів», — зазначила Галина Баєва.
Вона додала, що з 1 квітня 2025 року проведено автоматичний перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам.
«Особлива увага приділяється пенсійному забезпеченню членам сімей особи, зниклої безвісти за особливих обставин. Поки не були внесені зміни до законодавства, для сім’ї було важко отримати будь-які виплати, якщо особа зникла безвісти або знаходилася в колонії, — прокоментувала Галина Баєва. — Право на отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника у членів сім’ї особи, якій надано статус зниклої безвісти за особливих обставин, виникає через один місяць з дня внесення інформації про безвісне зникнення особи до Єдиного реєстру досудових розслідувань або до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин».
На сьогодні призначено 413 пенсій у зв’язку з втратою годувальника за осіб, які зникли безвісти за особливих обставин. Середній розмір яких склав 4528,68 гривень.
Окрім того, згідно з законодавством передбачено спрощення процедури обліку та призначення пільг на оплату житлово комунальних послуг для ветеранів війни (осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасників бойових дій, учасників війни) та членів їхніх сімей.
За словами Галини Баєвої, з заявою про взяття на облік ветерана війни і надання пільг за спрощеною процедурою від імені ветерана, який перебуває на військовій службі та потрапив у полон, може звернутись один із членів сім’ї пільговика. Це може бути дружина, непрацездатні батьки, неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства ІІ групи, особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю внаслідок війни I групи та доглядає за ним, за умови, що особа з інвалідністю внаслідок війни не перебуває у шлюбі.
Детальніше щодо надання житлових субсидій та пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї можна ознайомитися в презентації.
Зі свого боку Тетяна Єгорова-Луценко дала доручення головам громад донести інформацію щодо пільг до населення.
Під час семінару-практикуму також обговорили новели законодавства щодо фіксації та правових засобів відшкодування збитків від пошкодження та руйнування житла і об’єктів комунальної власності, внаслідок російської військової агресії. Окрім того, у фокусі заходу – питання ветеранської політики.








