БАКІРОВ Віль Савбанович

Ректор Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна (1998 2021рр.); академік НАН України, член-кореспондент Національної академії педагогічних наук України, доктор соціологічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України
Народився 8 червня 1946 р. у м. Уфа (Башкортостан, РФ).
Дитинство і юність пройшли в м. Житомир.
У 1963–1966 рр. працював на залізничній станції Житомир (Південно-Західна залізниця).
У 1970 р. закінчив Харківський юридичний інститут (нині Національний юридичний університет ім. Я.Мудрого [НЮУ]) за спеціальністю «Правознавство».
Протягом 1971–1982 рр. працював у Харківському інституті радіоелектроніки на кафедрі філософії.
У 1976 р. закінчив аспірантуру Харківського державного університету ім. М.Горького [ХДУ] (нині Харківський національний університет ім. В.Н.Каразіна [ХНУ]). Захистив кандидатську дисертацію «Соціальний контроль, як регулятор суспільних відносин» (1976 р.).
З 1982 р. працює у ХДУ:
У 1982–1990 рр. – викладач, доцент кафедри соціології.
У 1990 р. – очолив соціологічний факультет університету – перший в Україні соціологічний факультет. Був деканом до 1994 р.
У 1991 р. захистив докторську дисертацію «Ціннісна свідомість як об’єкт соціологічного аналізу (проблеми теорії та методології)».
В.С.Бакіров створив і очолив кафедру соціальних технологій (з 1992 р. – кафедра прикладної соціології). Читав лекції у Болонському (1993 р.) і Падуанському (1994 р.) університетах, стажувався в Каліфорнійському університеті (1994–1995 рр.).
У 1994–1996 рр. – перший проректор з навчальної роботи університету; 1994 р. – професор, 1996 р. – академік Української академії політичних наук.
У 1998–2021 рр. обіймав посаду ректора.

З 2021 року радник ректора Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна.
Під його керівництвом університет набув нового високого статусу – Указом Президента України у жовтні 1999 р. Харківському університету надано статус «національного» та надано ім’я його засновника – В.Н.Каразіна. З ініціативи ректора та завдяки його зусиллям у ХНУ відкрито сім нових факультетів. Всією своєю діяльністю В.С.Бакіров сприяє підвищенню авторитету Харківського університету та міста Харкова, як наукового та освітнього центру. Так, спільно з Харківською міською радою він заснував проєкт «Освіта заради майбутнього – університетські кафедри у школах».
Напрямки В.С.Бакірова як вченого – загальна соціологія, соціологія освіти, економічна та політична соціологія; дослідження веде в галузі теоретико-методологічних проблем освіти і виховання, культурних і інституціональних змін пострадянської України, тенденцій розвитку університетської освіти в контексті глобалізаційних і постіндустріальних викликів. Він автор і співавтор понад 200 наукових праць.
Голова Ради ректорів Харківського регіону, Президент Малої Академії наук Харківської області, Президент Соціологічної Асоціації України; академік НАН України, заступник голови Північно-Східного наукового центру НАН України; заступник голови експертної ради ВАК України з філософії, політології та соціології.
У 2001 р. Бакірову В.С. присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України».
У 2017 р. він став лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки та премії ім. П.Тронька.
Кавалер ордена «Князя Ярослава Мудрого» V ступеня (2006); нагороджений Знаками Міністерства освіти і науки: «Відмінник освіти України» (2003), «Петро Могила» (2005), «За наукові досягнення» (2006); нагороджений медалями Академії педагогічних наук України ім. К.Д.Ушинського, Національної академії наук України «За наукові досягнення» (2010) і вищою відзнакою Болгарської Академії наук – медаллю «Марина Дринова» на стрічці, відзнакою Президента України Ювілейна медаль «25 років незалежності України» (2016).
Член-кореспондент Академії педагогічних наук України, член Адміністративного комітету Національної ради з питань науки і технологій, член колегії Міністерства освіти і науки України, член Акредитаційної колегії України, член Комітету з державних премій України в галузі науки і техніки.
Почесний громадянин міста Харкова (2009 р.). Звання присуджено за професіоналізм, вагомий особистий внесок у розвиток м. Харкова.