Заступниця голови Харківської обласної ради Валерія Дзюба взяла участь у регіональній презентації проєкту «Вистоїмо разом. Вдосконалення системи підтримки постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного з війною».
«Від імені голови Харківської обласної ради Тетяни Єгорової-Луценко, а також від усього депутатського корпусу хочу подякувати тим, хто зробив цю зустріч можливою, за те, що можу долучитися до обговорення дуже болючих для суспільства питань. Для мене, як для жінки, це має особливе значення. Ми щодня стикаємось з випадками, які не мають виправдання і відчуваємо жах та біль постраждалих жінок. Тема підтримки постраждалих від сексуального насильства була дуже важливою і до війни, але зараз вона стала ще більш актуальною. Зараз на часі будь-які проєкти, які сприятимуть стабілізації психічного і фізичного здоровʼя, реабілітації жінок, яким довелось стати жертвами ганебних злочинів. Обласна рада готова підтримувати позитивні кейси у цьому напрямку і не залишити нікого сама на сам з проблемою», – сказала Валерія Дзюба.
Як зазначила Урядова Уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко, важливо, щоб ті, хто постраждав від сексуального насильства, могли отримати і допомогу, і компенсації, і репарації. Також дуже важливе відновлення справедливості – щоб ті, хто скоїв злочини, були покарані: як політичні лідери, так і військові, які віддавали такі накази.
«Органами прокуратури по Україні зафіксовано 212 фактів такого насильства. Найбільше – у Херсонській, Київській, Донецькій областях, на Харківщині — 19 випадків. Без сумніву, ці цифри – лише верхівка айсберга. Вони показують, що лише тоді, коли людина впевнена, що вона отримає допомогу, вона готова комунікувати з правоохоронними органами», – сказала Катерина Левченко.
Проєкт «Вистоїмо разом» був презентований у різних областях України. На Харківщині відбувся заключний етап дискусій, до якого долучились представники органів місцевого самоврядування, обласної військової адміністрації, громадських організацій.
Основна мета – покращити систему реагування на сексуальне насильство, пов’язане з війною, забезпечити підтримку постраждалих, а також розробити механізми взаємодії на основі міжнародних стандартів і найкращих практик.
Зокрема мова про безплатну медичну, психологічну, юридичну та інформаційну підтримку жертв насильства. Також в рамках проєкту передбачена розробка законодавчої бази щодо реагування на сексуальне насильство, пов’язанез війною, та адвокація її прийняття, навчання фахівців, щодо того як працювати з людьми, які пережили настільки жахливі події.
У ході жвавих обговорень Валерія Дзюба також звернула увагу присутніх на те, що до проєкту можна додати аспект освіти для того, щоб вирішити проблему стигматизації явища насильства над жінками у суспільстві.
Довідка. Проєкт виконує Український Жіночий Фонд у партнерстві з громадською організацією «Ла Страда – Україна» та Асоціацією жінок-юристок України «ЮрФем» за підтримки Офісу Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції й Апарату Урядової Уповноваженої з питань гендерної політики та за фінансування Європейського Союзу.